Aktualności KSM MOTOŚWIDNICA

Mistrzowie o bezpieczeństwie

Mediator Motoświdnica Racing Team nie odpoczywa po sezonie. Czwarte miejsce Piotra Betleja w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski zmotywowało zespół do kolejnej akcji. Tym razem zamiast hucznego zakończenia sezonu organizują akcję pod hasłem „Nasz wybór -bezpieczeństwo”. Z takim przesłaniem Piotr Betlej oraz Rafał Fiołek (pilot rajdowego teamu -Motoświdnica Rally Team) ruszają do szkół średnich w powiecie świdnickim. Pierwsze spotkania już w poniedziałek 15 listopada w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Mechanicznych.

– Akcja ma uzmysłowić młodym ludziom, jak ważne jest myślenie na drodze i pokazać, że uczestników ruchu jest więcej, nie tylko kierowcy samochodów czy motocykliści. Chcemy opowiedzieć o tym z perspektywy naszych doświadczeń. – tłumaczy pomysłodawca akcji Mariusz Kalista. – Wiem, jak ważne jest doskonalenie swoich umiejętności . Ten element większość z nas pomija, uważając, że 20 tys. km rocznie na drodze pozwala czuć się kierowcą doskonałym. Prawda jest taka, że nie mając możliwości sprawdzenia granicy przyczepności opon, czy granicy naszego refleksu, nie wiemy, jak zachowamy się my czy nasz pojazd w sytuacji krytycznej.

Akcja potrwa aż do wiosny. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów, bo zgłosiło się 11 szkół średnich z powiatu i 2 szkoły z Wałbrzycha. – Cieszę się, że będę mógł podzielić się swoim doświadczeniem z tymi, którzy właśnie zaczynają albo niedługo zaczną swoją przygodę z motoryzacją. – mówi Piotr Betlej. – Mam też nadzieję że uda się przekonać młodych ludzi do kilku zasad, jakimi sam kieruję się na drodze: wyobraźnia, respekt, szacunek i tolerancja.

O tym, jak niebezpiecznie jest na drogach świadczą statystki, które pojawią się jako ilustracja rozmów z młodzieżą. Przyszli kierowcy obejrzą również filmy opowiadające o pasji świdnickich rajdowców oraz o tym, jak podobne akcje wyglądają w krajach, w których edukacja motoryzacyjna jest na wyższym poziomie. – Ważne jest, że w akcji bierze udział Rafał Fiołek, na co dzień instruktor nauki jazdy, ale też doświadczony pilot rajdowy. Siedząc po prawej stronie kierowcy widzi zdecydowanie więcej. Podczas rajdu to właśnie od niego zależy bezpieczeństwo przejazdu. -dodaje Mariusz Kalista. Młodzież czeka dodatkowa atrakcja. Organizatorzy akcji planują szkolenia na torze wyścigowym w Poznaniu.

Podobne posty
Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty
Siła miłości – historia Mai Tyczyno [video]