Aktualności

Pokazy, kolekcje i projektanci – czyli Świdnicki Dzień Mody, wideo

Ostatnia sobota w Świdnicy minęła pod znakiem mody. Wszyscy, którzy interesują się nowymi trendami, śledzą autorskie kolekcje projektantów i chcą wiedzieć, co jest aktualnie na topie, przyszli na Świdnicki Dzień Mody. Zaprezentowane zostały ciekawe kolekcje wrocławskich projektantek, Gosi Motas (Nomada) oraz Joanny Polak i Urszuli Olszewskiej (Od świtu do zmierzchu), a także maski Dominiki Patulskiej ze Świdnicy.

Małgorzata Motas to projektantka mody, pasjonatka rzemiosła i desingu, która od lat zajmuje się projektowaniem i szyciem. W swojej pracy łączy znajomość trendów z doskonałym warsztatem konstrukcji i kroju. Projektuje rzeczy niecodzienne i unikatowe. Skoncentrowana na zgłębianiu warsztatu rzemieślniczych technik wciąż poszukuje narzędzi do wyrażania swoich emocji. Strukturalne, misterne rękodzieło, artystyczne techniki farbowania i filcowanie traktuje jako elementy układanki, z której tworzy swoje niepowtarzalne projekty.

Absolwentka wrocławskiej Szkoły Projektowania i Stylizacji Ubioru zdobyła I nagrodę w konkursie na Najlepszego Projektanta Mody Dolnego Śląska 2012 r. kolekcją Nomada, która dedykowana jest współczesnej kobiecie pozostającej w ciągłym ruchu, poszukującej swojego miejsca,  w ciągłej pogoni za zmianami, nie dbającej o stały adres. Kobiecie, która kierując się instynktem, wciąż potrzebuje zmian i podąża za wszystkim, co żywe i ulotne. Inspiracją artystyczną są stroje koczowniczych plemion podróżujących po bezkresnych stepach Azji. Plastycznie kolekcja wymagała przygotowania wielu detali wykonanych tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi oraz według autorskich pomysłów projektantki. Materiały użyte do stworzenia kolekcji nawiązują do połyskujących zbroi, ale są lekkie i zapewniają wygodę. Modele konstruowane na bazie gorsetów łączonych z właściwościami materiałów pozwalają na podkreślenie smukłych linii kobiecego ciała.

Dominika Patulska, absolwentka III Liceum w Świdnicy, jest projektantką biżuterii. Tworzy unikatową biżuterię oraz ręcznie robione, zjawiskowe maski. Charakteryzuje ją niekonwencjonalne spojrzenie na biżuterię, nowoczesne formy i geometryczne kształty, dzieki czemu tworzy wyjątkowe maski karnawałowe oraz ręcznie wykonaną biżuterię – dla osób poszukujących niestandardowych i ciekawych rozwiązań. Fascynuje się pięknem, jakie kryje się w każdej najdrobniejszej rzeczy, która jest przemyślana, gdzie to mniej znaczy więcej. Kolekcja masek stworzona jest z myślą pokazania nietypowej biżuterii, która ozdobi karnawałowe stylizacje. Maski wykonane z gipsu i materiału, każda jest jedyna i niepowtarzalna. Inspiracją do ich stworzenia był karnawał oraz materiały które pozwoliły na ich wykonanie.

Joanna Polak i Urszula Olszewska są wrocławiankami i tam też znajduje się pracownia, w której powstają fascynatory zaprezentowane na pokazie. Pasja tworzenia zrodziła się z zafascynowania urokiem woalki, z tęsknoty za tajemniczością, szarmem i szykiem, który dziś odchodzi w zapomnienie. Fascynatory, choć nie są kapeluszami, jednak na równi z nimi stanowią wspaniały dodatek podkreślający kobiecą urodę.

Kolekcja Od świtu do zmierzchu adresowana jest do kobiet lubiących modę. Autorki puszczają do wszystkich perskie okobawiąc się dodatkami, które pozornie nie pasują do prezentowanych modeli. A jednak… proponowane stylizacje tworzą spójną całość. Kolekcja ukazuje kobietę o różnych porach dnia i w różnych okolicznościach – stąd jej tytuł. Są tu propozycje na co dzień i na specjalne okazje, np. ślub. Przedstawione stylizacje stanowią tło do pokazania  fascynatorów – nakryć głowy, które bez względu na porę dnia dodają każdej kobiecie uroku, wdzięku oraz tajemniczości, wydobywając jej kobiecość. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak odpowiednio dobrane dodatki, w tym nakrycia głowy, zmieniają nasz wizerunek. Obecnie znów powraca moda na wszelkie ozdoby głowy, które dopełniają stworzoną stylizację i stanowią kropkę nad i . Czar woalki dodaje szyku to motto, które przyświecało autorkom przy tworzeniu tej kolekcji.

Organizatorzy:

Agencja Promocyjno Reklamowa Time Models – Monika Barczyk
Fotograf Krystian Potocki – studio 2B
Stowarzyszenie Pro-Motor w Świdnicy – Mariusz Kalista
Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy, ul.Długa 33
Partnerzy:
Wizażystka Magda Jarosz – salon kosmetyczny Ocean Urody
Wizażystka Anna Jędrasiuk – salon kosmetyczny Kleopatra
Fryzjerka Natalia Przespolewska – salon fryzjerski A&N
Fryzjerka Anna Jaśkiewicz – salon  fryzjerski Duet
Stylistka –  Marta Morawiecka
Patronat medialny:
Nasza Świdnica.pl, Wiadomości Świdnickie, ws-24.pl
cobra

http://www.youtube.com/watch?v=C3LONaJpGtg

Podobne posty
Otwórzmy serca w karnawale
Harmonogram form wsparcia – wrzesień 2018 r.