Aktualności

Wakacyjne dylematy – praca czy wypoczynek

Do wakacji zostało tylko kilka dni. Na poszukiwanie letniego zatrudnienia nadszedł już ostatni dzwonek. Więc jeśli chcesz zarobić w czasie wakacji, to musisz się sprężyć i zacząć szukać już dziś. Żeby znaleźć odpowiednią ofertę, należy zrobić to jak najwcześniej. Ale jak i gdzie szukać?


W okresie wakacji wielu studentów i uczniów myśli o znalezieniu sezonowego zatrudnienia. Jest to okazja nie tylko do zarobku, ale i do zdobycia nowych doświadczeń. Nawet jeśli nie są związane z planami na przyszłość czy kierunkiem studiów, to pozwalają nauczyć się wielu przydatnych rzeczy. Dlatego też warto podejmować różne prace. Ale jak je znaleźć? Ważny jest czas poszukiwania pracy. Jeśli zabierzecie się za to dopiero w czerwcu, to może się okazać, że większość ofert jest już nieaktualna. Oczywiście będą też takie, na które rekrutacja odbędzie się dopiero w czasie wakacji. Ale po co czekać do ostatniej chwili.

Zanim jednak rozpoczniecie poszukiwania, zastanówcie się nad tym, co chcielibyście robić. Czy chcecie tylko zarobić, czy dodatkowo zdobyć konkretne umiejętności. Dobrze by było, gdybyście dzięki tej posadzie zdobyli chodź kilka umiejętności związanych z Waszym zawodowym profilem. Nie wiecie, co chcecie robić w przyszłości? Porozmawiajcie z rodzicami. Oni na pewno dobrze Wam doradzą w wątpliwych kwestiach. Możecie też omówić swoje plany z kolegami czy koleżankami. A nuż okaże się, że któreś z nich także chce w czasie wakacji popracować. Razem przecież zawsze raźniej.

Najbardziej poszukiwane miejsca pracy wakacyjnej to oczywiście miejscowości wypoczynkowe, nad morzem, nad jeziorami czy też w górach. Można wówczas zgrabnie połączyć pracę z wakacjami. Nie każdy jednak może wyjechać. W takich przypadkach najczęściej wybierane na miejsca wakacyjnej pracy są:

  • lokalne sklepy,
  • małe biura,
  • myjnie,
  • centra handlowe,
  • hotele,
  • bary i puby,
  • restauracje,
  • obozy wakacyjne.

Jak szukać? Na początek popytajcie znajomych, czy może nie słyszeli o jakieś sezonowej pracy, zajrzyjcie do uczelnianego biura karier (studenci) lub szukajcie na portalach z ofertami pracy. Najlepiej, jeśli są to portale młodzieżowe, gdyż oferty tam zamieszczone skierowane są właśnie do uczniów i studentów. Możecie też zgłosić się do agencji pracy tymczasowej. Zwłaszcza w przypadku pracy za granicą dobrze jest skorzystać z ich usług. Pamiętajcie jednak, by agencję taką dobrze sprawdzić. Wyjazd w ciemno może zakończyć się nieprzyjemnie.

Jeśli jesteście zdecydowani, to już dziś zacznijcie planować swoje aktywne wakacje. Dzięki sezonowej pracy nie tylko zarobicie, ale zdobędziecie zawodowe doświadczenie. To ważne, bo jest ono niezbędne, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy w najbliższej przyszłości. Ciekawe oferty pracy wakacyjnej znajdziecie tutaj.

cobra

Podobne posty
Być albo nie być? Oczywiście być !!!
Już jest – pierwszy numer gazety Naszaswidnica.pl