Aktualności

A to nie koniec [video]

Jak to jest być bezdomnym, ile takich osób jest w naszym otoczeniu, skąd bierze się ten problem, jakimi są ludźmi, co poszło nie tak, że znaleźli się w tej sytuacji – Na te i wiele innych innych pytań odpowiedzieliśmy Wam w naszych trzech reportażach dotyczących bezdomności.


Idea narodziła się zupełnie przypadkiem, kiedy to nasi młodzi dziennikarze przy okazji jednej ze świdnickich imprez spotkali Pana Leszka Herliczkę – bezdomnego z wrocławskiego schroniska św. Brata Alberta. Postanowili nakręcić z nim wywiad, który przerodził się w reportaż na skalę całego kraju. Zainteresowały się nim ogólnopolskie stacje telewizyjne, portale internetowe, m.in. demotywatory.pl, wykop.pl, joemonster.org, gazeta.pl, portal internetowy TVP czy telewizja TVN24 (która odwiedziła nas z kamerą). Liczba wyświetleń reportażu „Być bezdomnym…” historia Leszka Herliczki na Youtube.com wynosi w tej chwili ponad 360 tys!

Sukces pierwszego reportażu zapalił przed nami zielone światło. Zauważyliśmy, że problemem bezdomności przestał być tematem tabu, zaczęto o nim otwarcie rozmawiać i interesować się, a bezdomnych zaczęto traktować z nieco większym szacunkiem. Postanowiliśmy zatem przedstawić kolejną odsłonę bezdomności. Historia Łukasza, który jest bezdomnym w Anglii. Wyjechał do Manchesteru jako młody, ambitny chłopak, chcący zmienić swoje życie. Wylądował jednak na ulicy…

Film o Łukaszu osiągnął na YT 36 tyś. wyświetleń i na pewno wielu młodym ludziom dał dużo do myślenia. Nam pokazało to również, że warto pociągnąć temat dalej, że wiele osób interesuje się i chce pomóc!

Postanowiliśmy wrócić z tematem do naszego miasta. Jako ostatni, opublikowaliśmy materiał o bezdomnych ze Świdnicy. Ponownie udaliśmy się z kamerą do schroniska św. Brata Alberta, które działa w naszym mieście. Mieliśmy okazję zaobserwować, jak żyje się w takim miejscu, jak wygląda tam zwykły dzień, a przede wszystkim mogliśmy poznać te osoby…

Ten materiał zakończył pierwszy rozdział naszych działań, a mianowicie przedstawienie problemu bezdomności w nieco innym świetle. Udało nam się zmienić nastawienie wielu osób do bezdomnych. Czas zatem na kolejny rozdział, czyli prawdziwą POMOC. Już wkrótce ruszamy z akcją na rzecz bezdomnych w naszym mieście. Obserwujcie bacznie nasz portal. To dopiero początek!

Podobne posty
Jak znaleźć pracę, czyli warsztaty Akademii Przedsiębiorczości [wideo]
Harmonogram form wsparcia – czerwiec 2018