Aktualności

Pokaż swoją pasję [foto, video]

Śpiewali, grali, tańczyli, pisali, pokazywali swoje rysunki, zdjęcia, prezentowali zamiłowanie do sportu, malarstwa, rękodzieła, mody czy zbierania znaczków. Talentów w Gimnazjum nr 2 nie brakuje, a niektóre są naprawdę warte dostrzeżenia.


Festiwal Kultury Młodzieżowej, który odbył się 13 stycznia w Gimnazjum nr 2 dzięki Stowarzyszeniu Pro-Motor, pokazał, że młodzież naprawdę ma pasje, że potrafi o nich opowiadać, wzajemnie się nimi zarażać, a także zrobić z nich pomysł na życie i być może przyszły zawód. – Chcemy pokazać wam, że wasze pasje mogą w przyszłości stać się waszym zawodem – mówił prezes stowarzyszenia Mariusz Kalista witając młodzież. – Bo warto robić w życiu to, co naprawdę sprawia nam przyjemność. Nie zawsze tak się da. Ale zawsze trzeba do tego dążyć.

Podczas dwugodzinnego show, które było jak szkolny „Mam talent”, jurorki – Barbara Krzanowska Sawicka ze Stowarzyszenia Pro-Motor, Alicja Matysik, dyrektor szkoły, i Anita Odachowska-Mazurek, redaktor naczelna „Wiadomości Świdnickich” – obejrzały wraz z uczniami i ich gośćmi aż 26 prezentacji indywidualnych i grupowych. – Naprawdę miałyśmy problem z podjęciem decyzji o nagrodach – mówiła przewodnicząca jury Anita Odachowska-Mazurek podczas finału. – Nie dość, że macie pasje, to jeszcze potraficie o nich opowiadać i zarażać nimi innych. Nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Pro-Motor – aparat fotograficzny dla „solisty” i bilety do kina dla zespołów, ufundowane przez kino Cinema3D w Świdnicy – trzeba było przyznać.

Wśród prezentujących swoje pasje indywidualnie zwyciężył Piotr Pączka z klasy 2e. Zaskoczył jury swoją bardzo dojrzałą i przemyślaną prezentacją pasji do zwierząt. – Kiedy patrzę na te biedne, porzucone, chore zwierzęta, chciałbym je wszystkie przygarnąć, ale niestety, to jest niemożliwe – mówił. – Dlatego w przyszłości chciałbym zostać weterynarzem i otworzyć klinikę dla bezdomnych zwierząt. Za swoją dojrzałość, także emocjonalną, zajął pierwsze miejsce i odebrał nagrodę główną.

Wyróżnienia przyznano śpiewającej Paulinie Grabickiej, iluzjoniście, dla którego karty nie mają tajemnic, Marcinowie Holitschke, pływakowi Jakubowi Popławskiemu i rysowniczce Aleksandrze Klimkiewicz.

W kategorii zespołowej zaskoczenie było nie mniejsze. Jurorki nie nagrodziły śpiewaków, tancerzy, sportowców i innych podobnych pasjonatów, lecz dwie młode, obiecujące miłośniczki literatury, Solomiyę Nykolyn i Aleksandrę Calińską z klasy 1e. Dziewczyny potrafiły samym czytaniem fragmentu wspólnie napisanego młodzieżowego opowiadania skupić uwagę widzów, co nie było łatwe, bo sala gimnastyczna Gimnazjum nr 2 była wypełniona po brzegi.

Wśród zespołów wyróżniono grupę w nietuzinkowy sposób – poprzez skecz – prezentującą swoje pasje sportowe, czyli Artura Ciachowskiego, Bartosza Sądela i Adriana Ziębickiego z klasy 3a oraz autorki pokazu mody Darię Globisz i Aleksandrę Marascu z klasy 2e.

W przerwie na obrady jury gimnazjaliści mogli posłuchać Natalii Widuto i zobaczyć skecze w wykonaniu Kabaretu Rendez Vous, czyli Marcina Jagnieszko i Dawida Michalskiego, absolwentów szkoły.

Wcześniej tego dnia w ramach festiwalu odbyły się warsztaty wokalne z Natalią Widuto, graficzne z Mariuszem Kędzierskim, fotograficzne z Wiktorem Bąkiewiczem, filmowe z Mariuszem Kalistą oraz grupą młodzieży z portalu naszaswidnica.pl – Elizą Kucharską, Maćkiem Ławniczakiem, Gosią Kępą i Wiktorem Olszewskim. Dzięki tym ostatnim dwie początkujące dziennikarki z gimnazjum Dominika Waligórska i Weronika Kowalska zrobiły, przy wsparciu ekipy filmowej, swój pierwszy reportaż wideo. Warsztaty dla dziennikarzy piszących poprowadziła Anita Odachowska-Mazurek ze wsparciem Karoliny Krzyżanowskiej z Naszej Świdnicy. Dzięki umiejętnościom jednego z rodziców chętni uczniowie mogli też wziąć udział w warsztatach florystycznych.

– Chciałabym to kontynuować – mówiła na koniec Alicja Matysik, dyrektorka szkoły. – Nie chciałabym, żeby te wszystkie chęci zostały zmarnowane. Wszyscy prowadzący warsztaty zgodnie przyznali, że dla nich też była to ciekawa przygoda, którą chętnie będą kontynuować, a jak zapewnił Mariusz Kalista, to nie ostatnia ciekawa akcja, jaką Stowarzyszenie Pro-Motor zorganizuje w Gimnazjum nr 2.

Ida (ws-24)
Foto: Wiktor Bąkiewicz
Materiał: Dominika Waligórska, Weronika Kowalska
Kamera: Maciek Ławniczak, Gosia Kępa, Wiktor Olszewski
Montaż: Gosia Kępa

Podobne posty
Być albo nie być? Oczywiście być !!!
Betlej wygrywa w Brnie!