Aktualności

Zagrali jak z nut [foto, video]

Ponad trzynaście tysięcy złotych udało się zebrać na rehabilitację i leczenie Mai Tyczyno dzięki charytatywnemu koncertowi Grupy MoCarta i hojności wrażliwych świdniczan. Wypełniona po brzegi sala to efekt nie tylko ochoty na śmiech, ale też na radosne pomaganie.

–Nie mogę uwierzyć, że ta sala jest wypełniona do ostatniego krzesła. Dziękuję państwu – mówiła wzruszona mama siedmioletniej Mai Małgorzata Tyczyno. –Dzięki państwu udało się zebrać ponad trzynaście tysięcy, które zostaną wpłacone na konto Mai. Wzruszeń nie brakowało także u widzów, zwłaszcza gdy oglądali krótki film poświęcony Mai. Później jednak już było tylko wesoło.

Występ Grupy MoCarta był jak zwykle wirtuozerski. Ten kabaretowy kwartet smyczkowy nie ma sobie podobnych ani równych na polskiej scenie zarówno muzycznej, jak i kabaretowej. Bawią się muzyką (nie tylko poważną), bawiąc tym samym innych. Dzięki Robertowi Korólczykowi, świdnickiemu kabareciarzowi z Kabaretu Młodych Panów, który dla Mai wystąpił przed rokiem, oraz Stowarzyszeniu Pro-Motor skrzypkowie Filip Jaślar i Michał Sikorski, altowiolista Paweł Kowaluk oraz wiolonczelista Bolesław Błaszczyk przyjechali do Świdnicy, by dać ten wspaniały, charytatywny występ będący częścią ogólnopolskiej trasy zatytułowanej, jak przystało na kabareciarzy, przezabawnie „Frak’n”roll”.

http://www.youtube.com/watch?v=3WrdEEXQAaE

Publiczność momentami dosłownie szalała, a na koniec nie chciała wypuścić artystów z auli I Liceum Ogólnokształcącego, największej tego typu sali w Świdnicy, która – jak słusznie zauważyła Małgorzata Tyczyno – była wypełniona do ostatniego krzesła.

Koncert mógł się odbyć dzięki wielu osobom. Poza Robertem Korólczykiem oraz artystami z Grupy MoCarta, także Mariuszem Kalistą, prezesem Stowarzyszenia Pro-Motor, które od kilku lat wspiera Maję Tyczyno, Robertem Kaśkowem, dyrektorem I LO w Świdnicy, który nieodpłatnie użyczył salę, Krzysztofowi Brzezińskiemu i Pawłowi Napierale, którzy zadbali o nagłośnienie i oświetlenie, młodzieży z portalu naszaswidnica.pl, która wystąpiła w roli bileterów. Skromny wkład w to przedsięwzięcie miała też redakcja „Wiadomości Świdnickich”, która promowała koncert przez wiele tygodni.

Bal dla Mai

A już 8 lutego zapraszamy na Bal dla Mai. Cena to jedyne 150 zł od osoby, a cel – tak samo szczytny. Atrakcji – jak zapewnia Małgorzata Tyczyno – nie zabraknie. Wśród nich – aukcja na rzecz Mai. A na niej wyjątkowe atrakcje do wylicytowania! Między innymi weekend z luksusowym Range Roverem za pół miliona złotych (fundator nagrody TEAM Marek Pasierbski sp. z o.o. Diler samochodów marki Range Rover&Jaguar), ekskluzywna kolacja dla czterech osób na tarasie wieży ratuszowej (fundatorzy prezydent miasta, Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko-Jaworskie oraz Restauracja Rynek 43) czy też ekstremalne pływanie łódką regatową. Ale na tym nie koniec atrakcji. Szczegóły już wkrótce.

Maja Tyczyno urodziła się z rzadką wadą genetyczną, która pociągnęła za sobą aż dziewięć wad wrodzonych. U Mai stwierdzono poszerzenie komór bocznych mózgowia, czyli tak zwane wodogłowie, wadę słuchu, wadę wzroku, wadę w przegrodzie nosowo-gardłowej, wadę przełyku, wadę żołądka, wadę nerek, skrócone kończyny dolne i górne (z czasem zaczęło się to wyrównywać), dysmorfię twarzoczaszki. A niedawno stwierdzono także częściowy autyzm… Jej mama Małgorzata Tyczyno każdego dnia pracuje na przyszłość Mai i własną. – To jest moja przyszłość – mówi bez ogródek. Jej córka waży teraz szesnaście kilogramów. Filigranowa Gosia codziennie znosi ją i wnosi na drugie piętro. Kiedy Maja będzie chodzić, a już wiadomo, że będzie, mama będzie mogła ją zwyczajnie wziąć za rękę i pójść na zakupy czy na spacer.

Jak pomóc Mai?

Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto dziewczynki, a liczy się każda złotówka.

Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia

ul. Lotnicza 37

54-154 Wrocław

KRS 0000050135

Bank PeKaO S.A. I oddział Wrocław

Nr 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839

z dopiskiem: darowizna na cele ochrony zdrowia „LALKA”

Już za nieco ponad miesiąc zaczniemy rozliczać podatki za mijający rok. Oddajmy Mai 1%. Jak? Wystarczy w naszym rozliczeniu podatkowym w odpowiedniej rubryce wpisać KRS fundacji, pod której opieką jest Maja (KRS 0000050135), zaznaczając, że jest to darowizna na cele ochrony zdrowia ,,LALKA”.

Nie zabraknie także imprez charytatywnych, z których dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie tej uroczej, coraz częściej uśmiechającej się dziewczynki

(ao), fot. Wiktor Bąkiewicz
Relacja: Beata Krzanowska
Kamera, montaż: Mariusz Ordyniec
Podobne posty
Prędkość – cool czy obciach?
Cuda, cuda ogłaszają [foto]