Aktualności

Wigilia u bezdomnych [video, foto]

Piękna idea Roberta Korólczyka, świdnickiego artysty kabaretowego, ziściła się dzień przed Wigilią. Świdniccy restauratorzy i inni ludzie dobrej woli przygotowali bezdomnym wigilię, którą urozmaicili występem artystycznym.


A wszystko zaczęło się od reportażu, który zrobiła młoda dziennikarka portalu naszaswidnica.pl Eliza Kucharska. Przejmująca historia Leszka Herliczki, bezdomnego mieszkającego w Schronisku im. św. Brata Alberta we Wrocławiu, jednego z bohaterów dokumentu „Albert Cinema” (reż. Agnieszka Zwiefka), której wysłuchała Eliza, stała się początkiem czegoś, czego żaden z młodych ludzi z Naszej Świdnicy nigdy by się po sobie nie spodziewał. Krok po kroku zaczęli się zagłębiać w problem bezdomności. Dwie akcje pomocowe zakończyły się sukcesem, a zwieńczeniem była realizacja idei współpracującego od dawna z młodzieżą i Stowarzyszeniem Pro-Motor Roberta Korólczyka z Kabaretu Młodych Panów zorganizowania wigilii dla bezdomnych i samotnych. Udało mu się zaprosić do współpracy także społeczników – Rafała Klemczaka, Grzegorza Natanka, świdnickich restauratorów, naszą redakcję WS-24 i wielu sponsorów.

23 grudnia połączone zostały dwie akcje skierowane do najbardziej potrzebujących – samotnych i chorych oraz bezdomnych. Rano kolędnicy ruszyli do nich z darami (czytaj: Z kolędą do samotnych), a wieczorem odbyła się piękna kolacja wigilijna dla bezdomnych, z dekoracją stołów przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, obsługą młodych kelnerów i potrawami ugotowanymi przez świdnickich restauratorów. Zwieńczeniem był występ artystyczny Roberta Korólczyka oraz Natalii Widuto i Grzegorza Natanka z Danielem Urbaniakiem i Maciejem Magochem z Zero Procent.

W imieniu osób obdarowanych w ramach akcji dziękujemy Przedsiębiorstwu Utylizacji Odpadów oraz Przedsiębiorstwu Recyklingu Odpadów i Przetwarzania, IMP Comfort, Tama Polska, Intermarche i Dorocie Trajder, Piekarni Pasol, firmie Colgate-Palmolive Poland, Kosta, Hurtowni Warzyw i Owoców Kokos, sklepowi Maks, aptece „Pod Koroną”, Cukierni Łukowa s.c. oraz Joannie Gadzińskiej, a także restauratorom – restauracjom Imbir, Na Skarpie oraz Pierogarni pod Filarami, Bono i W Pafalu – i wszystkim osobom zaangażowanym w nasze wspólne akcje za pomoc i wsparcie.

Ida, fot. Wiktor Bąkiewicz
Video i montaż: Mariusz Ordyniec
Podobne posty
Harmonogram form wsparcia – maj 2018
Młodzi promują Świdnicę w radiu