Aktualności

Ludzie wielkich serc [video]

Zabawki, sprzęt AGD, żywność, chemia gospodarcza i wiele innych artykułów o łącznej wartości blisko 50 tysięcy złotych trafi do bezdomnych, samotnych i ubogich świdniczan. Już po raz drugi artysta kabaretowy Robert Korólczyk skrzyknął swoich przyjaciół, sponsorów i ludzi dobrej woli do wspólnego działania w ramach akcji „Podziel się!”.


Idea zrodzonego przed rokiem przedsięwzięcia jest prosta. Dotarcie z pomocą, prezentem i dobrym słowem do tych, o których wszyscy lub prawie wszyscy zapomnieli. Okazuje się bowiem, że są wśród nas ludzie, których cieszy, kiedy dostaną w prezencie żywność, środki czystości, bieliznę czy ciepłe obuwie. I niczego im więcej do szczęścia nie trzeba! Przed rokiem udało się zorganizować wigilię dla bezdomnych mieszkających w Schronisku im. św. Brata Alberta w Świdnicy oraz stworzyć „paczki marzeń” dla trzydziestu osób chorych i samotnych. W tym roku efekty akcji są jeszcze większe. – 39 dzieci z 10 rodzin otrzyma prezenty. Do ich rodziców trafią pralki, mikrofalówki, czajniki, odkurzacze i meble, wszystko to, czego w domu brakowało lub odmówiło posłuszeństwa. Przebogate paczki, głównie dzięki trzem zaangażowanym w akcję szkołom, otrzyma 20 osób samotnych, a we wtorek 23 grudnia odbędzie się wigilia dla 150-200 bezdomnych ze Schronisku im. św. Brata Alberta – wylicza Anita Odachowska, jedna z wolontariuszek akcji. – Największym jednak naszym osiągnięciem będzie remont mieszkania jednej wybranej rodziny, który będzie możliwy dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK, wielkiemu zaangażowaniu Iwony Brożyny ze świdnickiego BZ WBK, Jacka Burdziełowskiego, dyrektora Leroy Merlin w Świdnicy i Grzegorza Natanka, właściciela firmy GNbud. Co roku chcielibyśmy taką kompleksową pomocą objąć jedną rodzinę.

– Czułem, że mam wokół siebie dobrych ludzi, ale nie sądziłem, że ich udział będzie tak wielki, że wystarczy tylko rozpalić tę iskrę i to pójdzie dalej – mówi Robert Korólczyk, pomysłodawca wigilii dla bezdomnych, która rozrosła się w dużą akcję pomocową „Podziel się!”. – Nie myślałem także, że to rozwinie się w takim tempie. Przed rokiem zgromadziliśmy zaledwie jedną czwartą darów, które udało się zebrać w tym roku. Nagle okazało się, że jest sztab ludzi, którzy nawzajem się uruchamiają i dzieje się coś, co zaczyna przypominać słowa z kolędy… „cuda, cuda ogłaszają”. Mówiąc obrazowo – dom był pusty, a jest umeblowany. To nieprawdopodobne uczucie. Korólczyk był nie tylko twarzą przedsięwzięcia, ale również jednym z wielu sponsorów, którzy wsparli akcje. Wśród darczyńców są osoby prywatne, firmy i instytucje.

Wolontariusze już dziś myślą o kolejnych edycjach akcji. W przyszłym roku planują sformalizować swoją działalność i stworzyć fundację.

Przedsięwzięciu patronują i współorganizują je „Wiadomości Świdnickie”, Stowarzyszenie Pro-Motor oraz portal naszaswidnica.pl.

Darczyńcy akcji „Podziel się”

Bank Zachodni WBK,  Fundacja Banku Zachodniego WBK, Leroy Merlin Świdnica, Dekoria, Sonel SA, Stawy Milickie SA. Tama Polska, Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów sp. z o.o., Colgate Palmolive Poland sp. z o.o., Dolmeb sp. z o.o., Stowarzyszenie Pro-Motor w Świdnicy, GNbud Usługi Ogólnobudowlane,  Intermarche Świdnica, Klimaty Mebli Świdnica, Big Toys Słotwina, Bisek-Asfalt Michał i Karolina Bisek, firma Arcansys, Ferma Activ Gostków Artur Zięta, Hurtownia M&J, Cukrownia Świdnica SA, Stowarzyszenie Pszczelarzy w Świdnicy, Pieczarkarnia Gogołów Agnieszka i Jarosław Krzeczkowscy, piekarnia Pasol-Paco, Drukarnia Redruk, restauracja Na Skarpie, restauracja Ziemiańska, restauracja Rynek 43, bar Pod Filarami, bar Bono, bar w Pafalu, restauracja McDonald’s, Kabaret Młodych Panów, Szkoła Podstawowa w Pszennie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy, Gimnazjum nr 2 w Świdnicy, Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy, Wiadomości Świdnickie, Cinema 3D, państwo Cecotowie, Joanna Gadzińska, państwo Stankiewiczowie, Aneta Tebus-Lindemann, Marzena Kulesza, Magdalena i Piotr Krukowie, Anna Puć, Ewa Suchodolska-Jakubów, Estera Stopa, Państwo Franckiewiczowie, Robert Korólczyk, Ewa Cuban, Krystyna Olejczyk, Severyna Jaunasse, Państwo Cecotowie, Państwo Oskwarkowie, Państwo Szyszkowie, Państwo Gałązkowie.

Piotr Guzeł
Foto Wiktor Bąkiewicz
Video Wojciech Lewandowski (naszaswidnica)
http://www.youtube.com/watch?v=Jxsiv02NsIw

http://www.youtube.com/watch?v=Jxsiv02NsIw

Podobne posty
Wakacje to …. wypoczynek czy praca? – sonda [video]
„Świadomi, odpowiedzialni, aktywni – młodzieżowe dziennikarstwo obywatelskie